İnfografik Düzenleme Tarihi : 20 Şubat 2021 15:17 Haber Girişi : 21 Şubat 2021 15:16

Ömer HALİSDEMİR Doğum Tarihi 20 Şubat ta anıldı.

Ömer HALİSDEMİR Doğum Tarihi 20 Şubat ta anıldı. İYİ Kİ DOĞDUN KAHRAMAN Ömer HALİSDEMİR Doğum Tarihi 20 Şubat ta anıldı.Ömer Halisdemir (20 Şubat 1974; Bor, Niğde - 16 Temmuz 2016; Gölbaşı, Ankara), Türk asker. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığında görevliyken komutanlığı ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı hain Tuğgeneral Semih Terzi'yi göğsünden vurarak öldüren ve ardından diğer darbe yanlısı askerler tarafından vurularak öldürülen koruma astsubayı. Kendisine vur emri, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı tarafından verildi.

Yedi çocuklu bir aileden gelen Ömer Halisdemir çocukluğunu , Niğde'nin Çukurkuyu beldesinde geçirdi. Çukurkuyu'da okul sonralarında çobanlık yaptı. Hatice Halisdemir ile olan evliliğinden Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuğu dünyaya geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye sınırları içinde ve dışında çeşitli görevlerde yer aldı. Babası Hasan Hüseyin Halisdemir'in aktardığı bilgiye göre, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında öldürdüğü komutan Semih Terzi ile birlikte daha önceden Afganistan'da görev yapmıştı.

15 Temmuz 2016'da darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığına girmeye çalışan, hain Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi'yi, Özel Kuvvetler komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'dan aldığı emir üzerine göğsünden vurarak öldürdü. Bunun üzerine Semih Terzi'nin korumalarından Binbaşı Fatih Şahin ve Üsteğmen Mihrali Atmaca da otuz kurşunla Halisdemir'in hayatına son verdi. Daha sonra ise darbe yanlısı astsubaylar Nedim Şahin ve Gökmen Ata ölü ele geçirilmiş; otuz altısı ise teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklanmıştır.

Bu kahramanlıklarından dolayı "darbe girişimin seyrini değiştiren isimlerden biri" diye anıldı ve her zaman anılacak. 24 Ağustos 2016'da başlayan Fırat Kalkanı Operasyonu'na katılan Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı askerler ise üniformalarına "Şehit Ömer Halisdemir" yazan apoletler takmıştır.

Halisdemir'in vurulduğu nokta özel bir kaplama ile koruma altına alınarak çiçeklerle süslendi. 
Dursun Ali Erzincanlı, Halisdemir'in öldürülmesi sonrasında kendisine atfen "30 Kuş" adlı bir şiir yazdı ve bu şiire bir klip çekildi.
Ömer Halisdemir'i anlatan "30 Kuş" adlı şiirle aynı isme sahip bir kısa bir film de yapıldı.
Ağustos 2016'da Toroslar, Mersin'deki Şehitler Parkı'na kaide ve gövde uzunluğunun toplamı 4.60 metre olan bir heykeli dikildi. Daha sonra Türkiye'deki birçok meydan, cadde, okul ve öğrenci yurdu gibi yerlere kendisinin adı verildi.
Ayrıca Niğde'de kendisi için bir hatıra ormanı da oluşturulmuş ve şehirdeki üniversiteye de adı verilmiştir.
 

Ömer Halisdemir

Doğum 20 Şubat 1974
Çukurkuyu, Bor, Niğde, Türkiye
Ölüm 16 Temmuz 2016 (42 yaşında ŞEHİT)
Gölbaşı, Ankara, Türkiye
Mezar yeri Şehit Ömer Halisdemir Kabri
Çukurkuyu, Bor, Niğde ( https://goo.gl/maps/p2in6f4XMqwNpQox9 )
Bağlılığı  Türkiye
Hizmet dalı Özel Kuvvetler Komutanlığı
Rütbesi Astsubay Kıdemli Başçavuş
Savaşları/Çatışmaları 15 Temmuz darbe girişimi ve diğerleri
Ailesi Eşi: Hatice Halisdemir
Çocukları: 2, Elifnur Halisdemir ve Doğan Ertuğrul Halisdemir

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.