Dünyadan Haberler Haber Girişi : 13 Ocak 2022 13:00

Rusya, ABD ve NATO, Temel Görüşmelerde Anlaşmazlık Yaşadı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın ABD ve NATO ile yürüttüğü müzakerelerde temel konularda anlaşmazlıklar olduğunu duyurdu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile NATO arasındaki güvenlik garantileri konusundaki görüşmelere ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

 

NATO’nun, Rusya’ya kendi toprakları içerisinde kendi ordusunu nasıl ve nereye hareket ettirmesini dikte etmesinin mümkün olamayacağını vurgulayan Peskov, "Rusya silahlı kuvvetlerini başka devletlerin topraklarında hareket ettirmiyor." dedi.

 

Peskov, NATO’nun genişleme tehdidini sürdürdüğüne işaret ederek, "ABD’li yetkililerin NATO’ya yeni üyeleri, yani Finlandiya ve İsveç’i davet eden açıklamalarını duyuyoruz. Bazı NATO ülkelerinden, yani bazı Baltık ülkelerinden topraklarındaki asker sayısının artırılmasını talep eden açıklamalar duyuyoruz. Bütün bunlar olurken gerilimi azaltmak için neye ihtiyacımız var?" diye konuştu.

 

Peskov, Rusya’nın ABD ve NATO ile Cenevre ve Brüksel’de güvenlik garantileri ile ilgili yaptığı müzakerelerin temel konularında anlaşmazlıkların bulunduğuna dikkat çekti.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.