Sağlık Haber Girişi : 29 Aralık 2021 13:00

Sağlıksız Yiyeceklerin Hem Bedene Hem De Çevreye Zarar Verdiği Tespit Edildi

Avustralya ve Yeni Zelanda'dan bilim insanları besinler ve çevre arasındaki bağlantıyı inceledi. Bilim insanları zararlı yiyeceklerin üretim sürecinde, diğer besinlere göre daha fazla sera gazı açığa çıkarttığı tespit etti.

Uzmanlar uzun yıllardır hamburger, kızarmış patates, pizza gibi gıdaların sağlığa olan zararına dikkati çekiyor. Avustralya ve Yeni Zelanda'dan bilim insanlarının araştırmasına göre; işlenmiş, şekerli, yağlı ve kızartılmış gıdalar çevreye de zarar veriyor.

 

Araştırma için gıda üretim süreçlerinin çevreye olan etkisine dair 20 bilimsel çalışmanın verileri kullanıldı. İnsan sağlığı için zararlı olduğu belirtilen gıdaların, çevre ve iklim değişikliği için de olumsuz sonuçları olduğu görüldü.

 

Bu tarz yiyecekler üretim sürecinde, diğer gıdalara göre çok daha fazla sera gazı üretimine yol açıyor. İşlenmiş gıdaların paketlenmesinde kullanılan malzemeler de doğada ayrışırken metan gazı salgılıyor.

 

Dünya genelindeki karbon salımının 4'te birini gıda tüketimi oluşturuyor. Yeni Zelanda'dan alınan verilere göre et, deniz ürünleri ve yumurta bazlı gıda üretimleri tüm gıda emisyonlarının yüzde 35'ini oluşturuyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.