SİNOP ve İLÇELERİ


KÜLTÜR-TARİH

Seyyid İbrahim Bilâl Hazretleri

İstanbul, M.S. 675’te Ömer bin Abdülaziz tarafından işgal edilmek istendiğinde Seyyid İbrahim Bilâl hazretleri bu işgal altında bulunan bu gazilere yardım etmek istemiş ve bu amaçla Orta Asya dan gönüllü Türk savaşçıları çağırmıştır. Kardeşi Seyyid Ali Ekber Hazretleri de bu savaşçıların arasındadır. Bu gönüllü savaşçılar Karadeniz kıyısından İstanbul’a doğru hareket etmiştir. Hareketleri sırasında kötü hava koşulları nedeniyle gönüllü savaşçılar Sinop limanına inmek zorunda kalmışlardır. Sinop’ta geçici olarak kalacaklardır ve bugünkü Alâaddin Camii’nin bulunduğu yerde yorgun ve hasta olan gönüllü askerleriyle dinlenmeye çekilmiştir.


Ancak Sinop Tekfuru ve tekfura bağlı olan askerleri onları gözlemlemiştir ve durumlarından kuşkulanmıştır. Bunun üzerine Tekfur ve askerleri gece baskını düzenlemişlerdir. Türk gönüllü savaşçıları baskına karşı koymuşlardır. Çıkan bu çatışmada çoğu şehit olmuştur.


Çevresi Tekfur ve Tekfurun askerleriyle sarılan Seyid İbrahim Bilâl Hazretleri ise düşmanı yenerek bu baskından sıyrılmak istemiştir. Bu sırada Meydan kapısından şehri terk etmek üzere çatışırken Tekfurun kılıç darbesiyle başı düşmüştür. Düşen başını koltuğuna alarak şu anda türbenin bulunduğu yere kadar gelmiştir.


İnanılması güç olan bu olay karşısında dini inancı olan halk ve Tekfur, bu durumdan korkmuştur. Tekfur çatışmayı durdurmuş ve böyle birini öldürdüğü için halkın gözünde saygınlığını yitireceğini anlayarak yaralı olan gönüllü savaşçılara iyi davranmış ve şehitlerin İslâm'a uygun şekilde gömülmesine izin vermiştir.


Tekfur, bu olaydan pişman olmuş ve “ben bir ermişi öldürdüm. Allah’ın beni affetmesi için Seyid İbrahim Bilâl Hazretlerinin üzerine türbe yapılsın ve onu ziyaret edenler beni çiğneyerek geçsin, belki o zaman affolurum” demiş ve ölümünden sonra Tekfur türbenin kapısının eşiğine gömülmüştür.

KÜLTÜR-MİMARİ

Diyojen

Sinoplu Diyojen ve İskender


Kentin girişinde heykelini göreceğiniz antik çağların ünlü filozofu Diyojen M.Ö. 412 yılında Sinop’ta doğmuştur. Bu yüzden de antik kaynaklarda dahi Sinoplu Diyojen adıyla bilinir.


Diyojen mutluluğun en basit biçimde yaşanarak bile elde edilebileceğini savunmuş ve yaşamını bir fıçıda geçirmiştir. Kinik düşünceyi benimseyen filozofa göre doğaya en uygun yaşam hayvanların yaşamıdır.


Diyojen ile ilgili anlatılan en ünlü hikayesi ise Büyük İskender ile arasında geçen diyalogdur. Başkalarının sefillik olarak gördüğü yaşamına rağmen dünyanın pek çok yerinde ün yapan bu filozofu ziyaret eden Büyük İskender başka insanların kendisinden korkuyla kaçışmasına rağmen hiç istifini bozmayan Diyojen’e “sen benim kim olduğumu biliyor musun ?"der. Diyojen “sen benim kölemin kölesisin çünkü dünya benim kölemdir, sen de dünyanın kölesisin” diyerek cevap verir. Diyojen’in bu yanıtı çok hoşuna giden İskender kendisinden istediğini dilemesini söyler. Diyojen’in cevabı ise yaşam felsefesine uygundur: “Gölge etme başka ihsan istemem”.

 
KÜLTÜR-MUTFAK

Ne Yenir?

Yöre Mutfağı


Sinop’ta damak zevkine düşkün olanlar yöreye özgü çok sayıda lezzeti keşfedebilir.


Karadeniz kıyısındaki her kent gibi Sinop’ta da denizin bereketi yemeklerinde kendini hissettiriyor. Karadeniz’in hemen her yerinde pek çok leziz deniz mahsulünü yiyebilmeniz mümkün olsa da Sinop’un yöresel özellikleri ile kaynaştırılmış balık yemekleri burada ayrı bir lezzete bürünüyor. Hamsi başta olmak üzere Karadeniz’de balıkçı ağlarına takılan her türlü balık farklı biçimlerde pişirilerek servis edilmekte. Karadeniz’in vazgeçilmezi hamsinin ana malzeme olduğu içli tava Sinop’ta balık yemeklerinin en ünlülerinden. Limana giderek burada lokanta olarak düzenlenmiş teknelerde yemeğinizi yiyebilir, bu arada kısa bir Karadeniz turu da yapabilirsiniz.


Sinop’un yöre mutfağının tadına doyulmaz yemeklerinin büyük bölümü ise hamur işlerinden oluşuyor. Bunların arasında üzümlü, cevizli, kıymalı ya da yoğurtlu olarak hazırlanan nokul, içi etli hamur, katlama başta geliyor. Kaşık çıkartması (mamalika), zılbıt böreği, hasuda, Boyabat ilçesinde yiyebileceğiniz sırık kebabı, taktak helvası ve ezmesi Sinop’taki diğer yöresel tatlar.


Denizi gibi doğası da oldukça cömert olan Sinop verimli topraklara sahip. Bunun sonucunda pek çok meyve ve sebzenin üretilebildiği Sinop’ta yetişen ürünler arasında en meşhuru Sinop Kestanesi. Türkiye’nin en lezzetli kestanesi olduğundan mevsiminde gittiyseniz mutlaka tadına bakmanızı tavsiye ederiz.COĞRAFYA-DOĞA

Türkiye'nin En Kuzeyi:

Sinop Adı:


Türkiye’nin en kuzey ucunda denizin içine uzanan bir burun üzerinde yer alan Sinop’un adını bir zamanlar konuk ettiği Amazonlar’ın kraliçesi Sinope’den aldığına inanılıyor. Benzer biçimde Sinope, Irmak Tanrısı Asopos’un kızı su perisinin de adı. Güzelliğiyle mitolojide tanrılar tanrısı olarak gösterilen Zeus’u kendine âşık eden Sinope’nin, Zeus tarafından dünyanın en güzel yerlerinden birisi olduğu için Sinop’a yerleştirildiği ve bu perinin adını kente verdiği yönünde inanışlar da mevcut.


6000 yıllık tarihsel geçmişi ve konuk ettiği birçok uygarlığın mirası kültürel dokusu, tertemiz doğası ve deniziyle dünyaca ünlü filozof Diyojen ve efsanevi kadın savaşçılar Amazonlar’ın da kenti olan Sinop, efsaneleri, tarihi mirası yanında sahip olduğu hafızanızdan uzun yıllar silinmeyecek doğa harikalarıyla mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken yerler arasında.

 

COĞRAFYA-DOĞA

Orman


ORMANCILIK


 Sinop ormanları; Sarıçam, Karaçam, Kızılçam, Sahil Çamı, Göknar, Kayın, Meşe, Dişbudak, Kestane, Kavak ve Gürgen türlerinden oluşmaktadır. İl genelinde mevcut 470 köyden 204 adedi orman içi, 266 adedi orman kenarı köyüdür. 
 

 


Orman Serveti:Orman serveti 49,3 Milyon m³ olup yıllık artım miktarı 1,3 Milyon m³’dür. 
 


2014 yılında ilimizde toplam 1.521.833 m³ orman ürünleri üretimi yapılmış olup üretimde ilk sırayı % 48 ile dikili damga üretimi alırken, ikinci sırayı % 38,58 ile endüstriyel odun üretimi almıştır.
 


2014 yılında ilimizde toplam 2.597.908 m³ orman ürünleri satışı yapılmış olup satışta  ilk sırayı % 61,34 ile endüstriyel odun satışı alırken, ikinci sırayı % 24,68 ile lif yonga satışı almıştır.


Ormanlık alanın İl alanına oranında, Türkiye”de 81 İl arasında 7. Sırada bulunmaktadır.

 


GELİR-GİDER DURUMU (TL)


 


Göknar Kabuk Böceği (Pityokteines curvidens) ile mücadele çalışmalarında kullanılmak üzere, bu böceği yemek suretiyle beslenen Thanasimus formicarius adlı başka bir böceğin laboratuar ortamında üretilerek ormanlarımıza salınması amacıyla,  Boyabat Orman İşletme Müdürlüğü’nde, Biyolojik Mücadele Laboratuarı kurulmuş olup, faaliyete devam etmektedir.


DEVAM EDECEK


SİNOP'UN İLÇELERİ:

 

 

Katkı sağlamak ve daha başka detaylar ilave etmek için ilişikteki mailden iletişim kurabilirsiniz  : [email protected]

 

Kaynak : Derbi HABER
www.derbihaber.com