Sağlık Düzenleme Tarihi : 14 Kasım 2020 15:00 Haber Girişi : 13 Kasım 2020 23:20

Şeker Hastalığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Çağımızın hastalığı olan ve özellikle son yıllarda çocuk-yetişkin herkes de görülen şeker hastalığına iyi gelen besinler nelerdir? İşte, detaylar!

Şeker Hastalığına İyi Gelen Besinler

Şeker hastalığına iyi gelen besinler, kandaki şeker miktarının dengelenmesine yardımcı olabilecektir. Diyabet olarak da bilinen şeker hastalığı kronik bir hastalık türüdür. Kandaki şeker artışına bağlı olarak insülin hormonu yeterli salgılanamamakta ve bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığının bilinen ya da bilinmeyen pek çok sebebi bulunmaktadır.

Bu hastalığının tanısının konulması sonrasında hastaya belirli bir diyet listesi ve ilaç tedavisi uygulanacaktır. Şeker hastalığı tedavisi doğru bir şekilde uygulanmayan hastalarda, kalp- damar hastalıkları ya da böbrek rahatsızlıkları ortaya çıkabilecektir. Bunun dışında şeker hastalarında görme bozuklukları ve yaraların iyileşmesinde gecikmede yaşanan bir durumdur. Bu nedenle şeker hastalığı gözlenen kişilerin sağlığı için, kandaki şeker miktarını dengeleyen besinlere yönelmesi gerekecektir.

1- Bakliyatlar

Bakliyatlar fazlasıyla lif içeren yapısı ile şeker hastalığına iyi gelen besinler arasında bulunmaktadır. Bezelye, mercimek, kuru fasulye ve barbunya gibi besinlerin tamamı glisemik endeksi yüksek olan ürünlerdir. Glisemik endeksi olarak bilinen kavramın, kan şekerini dengeleme özelliğinin bulunduğu söylenebilecektir. Bu besinler kan şekerinde aynı yükselmelerin ortaya çıkışını engelleyebilmekte ve direkt olarak enerjiye dönüştürebilmektedir. Bakliyatlar şeker hastalığı bulunan kişilerin listesinde muhakkak bulunmalıdır.

2- Tahıllar

Suda çözünme özelliği bulunan tahıllarda glisemik endeksi yüksek olan besinlerdir. Kepek içeren bu besinler şeker hastalarına günlük enerjisini verebilecekken, kan şekerinde ciddi artışların yaşanmasını da engelleyecektir. Böylece kişi bu tahıllar ile beslenerek sağlıklı, zinde ve kontrollü bir gün geçirebilir. Şeker hastalarına iyi gelen tahıllar günde her gün mutlaka tüketilmelidir.

3- Tarçın

Şeker hastalığına iyi gelen besinler arasında tarçında bulunmaktadır. Tarçın içerdiği aroma ile şekersiz bir yaşama bağımlı olan kişilerin olmazsa olmaz besini olacaktır. Tarçın vücutta glikozun emilimini azaltabilme özelliğine sahiptir. Böylece kişilerin kan şekeri dengelenebilecek iken, şeker isteği de baskılanabilecektir. Şeker hastaları tarçını çayın içerisinde, yoğurdun üzerinde ya da damak tadına uyum sağlayacağını düşündüğü tüm besinlerin üzerine dökerek tüketebilecektir.

4- Zencefil

Tüketimi oldukça az olan ancak faydaları saymakla bitmeyen bitkisel ürünlerin başında zerdeçal gelmektedir. Antienflamatur ve antioksidan özelliği ile vücudun dostu zencefil, şeker hastalarının diyetinde muhakkak yer almalıdır. Hastalıklara karşı bir kalkan görevi gören bu besin aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak ani düşüş ya da yükselişleri önleyebilecektir. Zencefil toz halinde kullanılabileceği gibi, taze haliyle alınarak yiyeceklere rendelenebilir. Genel olarak bal ile karıştırılarak tadının yoğunluğunun kırılabilmesi mümkün olacağı için, bu şekilde kullanılabilecektir.

5-Sarımsak

Antibiyotik etkisi olduğu bilinen sarımsak, sağladığı yararlar sebebiyle uzun bir ömrün sırrı olarak biliniyor. Antidiyabetik etkilerinin bulunduğu bilinen sarımsak, kan şekerini dengeleyen besinler grubundadır. Ani düşüş ya da yükselişleri engelleyebilme özelliği ile şeker hastalarının ani açlık krizleri de ortadan kaldırılabilecektir. Sarımsak aynı zamanda şeker hastalığının neden olduğu geç yara iyileşmesi problemini de antibiyotik etkisi ile ortadan kaldırabilecektir.

6- Zerdeçal

Sofralara renk katan Zerdeçal, şeker hastalığına iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Özellikle yüksek olan kan şekerini düşürmek için kullanılabilen zerdeçal, düzenli kullanımda uzun süre kan şekerinin kontrolünü üstlenebilecektir. Ayrıca Antienflamatuar ve antioksidan özelliği sayesinde şeker hastalığının neden olabileceği hastalıklara karşı da bir kalkan görevi görebilecektir. Zerdeçal sevilen yiyeceklerin üzerine dökülerek tüketilebilir. Ancak sütün içerisine döküldüğünde içimi daha kolay olabilecektir.

7- Soğan

Her yemeğin olmazsa olmazı soğan, şeker hastalığına iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. İçinde bulunan bileşenler sebebiyle soğanın kan şekerini dengeleyebilme özelliği bulunmaktadır. Ancak alınan faydanın maksimum olabilmesi için çiğ tüketilmesi oldukça önemli bir noktadır. Bu nedenle dilimleyerek, yemeklerin - yanında çiğ olarak yenilmesi önerilmektedir.

8- Greyfurt

Narenciye ailesinin bir üyesi olan greyfurt şeker hastalığına iyi gelen besinler grubunda bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda C vitamini ve minimum seviyede şeker barındıran bu besin, biraz acımtırak bir tada sahiptir. Ancak bu noktada kişinin düzenli ilaç kullanımının bulunmaması gerekiyor. Çünkü greyfurt ilaçların emilimini büyük ölçüde azaltabilmektedir. Bu nedenle kişinin ilaç kullanmaması halinde bu besini tüketmesi önerilir. Greyfurt kan şekerini düzenlerken, yükselmiş kan şekerinin düşürülmesinde de oldukça etkilidir. Doktorlar tarafından da günde bir tane sıkılarak içilmesi tavsiye edilmektedir.