Dünyadan Haberler Haber Girişi : 22 Kasım 2021 11:14

Taliban, Afgan Kadınlarına Dizi Yasağı Getirdi

Afganistan'da Taliban, televizyon kanallarına sekiz yeni kural içeren bir genelge gönderdi. Alınan karara göre Afgan kadınları artık dizilerde rol alamayacak.

'da kadınların televizyon dizilerinde yer almaları, Taliban hükümeti tarafından getirilen yeni kurallara göre yasaklandı. Yayımlanan yeni kılavuzda ne tür bir örtü kullanılacağı belirtilmese de, kadın gazetecilere ve sunuculara da ekranda başörtüsü takmaları emredildi.

 

Afgan televizyon kanallarına gönderilen son Taliban yönergeleri sekiz yeni kural içeriyor. Buna göre, şeriat hukuku ve Afgan değerlerine aykırı olduğu düşünülen filmler yasaklanacak. Ayrıca kadınlar artık televizyon dizilerinde yer almayacak, erkeklerin vücudun mahrem yerlerini açığa çıkaran görüntüler de yer almayacak. 

 

1990'lardaki önceki yönetimleri sırasında, kadınlar eğitimden ve işyerlerinden men edilmişti. Bununla birlikte, dini aşağılayan veya Afganlara karşı saldırgan sayılabilecek komedi ve eğlence programları da yayından kaldırılacak. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.