Diyet Fikirleri Düzenleme Tarihi : 10 Kasım 2020 15:00 Haber Girişi : 09 Kasım 2020 20:58

Taş Devri Diyeti Nedir? Taş Devri Diyet Listesi İle Bildiğiniz Tüm Diyetleri Unutun!

Tarihin her döneminde kimi insanlar fazla kilolarından şikayet ediyorlardı. Peki taş devri diyeti nedir, nasıl yapılır? İşte, detaylar

Yıllar boyu insanlar kilo vermek için uğraştılar ve hala kilosundan memnun olmayan kişiler çeşitli diyetler uygulamaya devam ediyorlar. Peki son zamanlar da oldukça konuşulan taş devri diyeti nasıl yapılır?

Taş Devri DiyetiTaş devri diyeti son zamanlar da oldukça moda olan bir diyet türü. Peki Taş Devri diyeti Nedir? İşlenmiş gıdaların zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Paketli ve koruyucu içeren gıdalar insan vücudun da uzun vadede çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor. Peki eski zamanlar da ki insanlar gibi beslensek nasıl olurdu hiç düşündünüz mü?

Taş Devri’nde yaşayan insanlar neye ihtiyaçları varsa onu tüketiyorlardı. Yani hayvan avlayarak et yiyorlar, balık avlayarak karınlarını doyuruyorlar, meyvelerini kuru yemişlerini en doğal ortamı olan ormanlardan toplayarak tüketiyorlardı. İşte bazı uzmanlar en doğru beslenme şeklinin taş devrinde yaşayan insanlar gibi olduğunu söylüyorlar. Yani taş devri diyeti yapan insanların hem sağlıklı, hem de fit bir vücuda sahip olabileceklerini söylüyorlar.

Taş devri diyetinin insanlar için yararlı olduğunu düşünen insanlar ise bu fikirlerini şuna dayandırıyor; insan vücudu taş devrinde ki beslenmeye adapte oldu ve o zamandan beri insan genetiği çok Fazla değişiklik göstermediği için en doğru beslenme şekli de bu.

Taş devri diyeti savunan kişiler, insanların süt, makarna, fasulye vs. gibi gıdalardan uzak durması gerektiğine ve insan biyolojisinin bu yiyeceklere uygun olmadığını düşünüyorlar. Bundan 20 yıl önce uzmanların “çocuklarınıza her gün 2 bardak süt içirin” dedikleri günlerden “süt boş bir besindir içmeye gerek yok” dediği zamanlara geldiğimize göre sizce bu diyeti savunanlar haklı olabilir mi?

Aslında bu diyet konusunda sorulması gereken 2 soru var; yüzyıllar önce mağaralar da yaşayan insanların beslenme tarzı, günümüz modern insanının biyolojisine uyar mı? İkici soru ise o devrin beslenme türü şimdi ki insanlar için uygun olur mu?

Taş devri diyeti Yapanlar her ne kadar bu diyetin işe yaradığını söylese de konu ile alakalı bazı uzmanlar bunun modern insan yapısına aykırı bir diyet olduğunu öne sürüyorlar. Yüz yıllar önce işlenmemiş gıda ile beslenmeyen insanların sağlıkları hakkında bilinen pek bir bilgi olmasa da bazı uzmanlar bu diyetin insan için en sağlıklı beslenme biçimi olduğunu düşünüyorlar.

Taş Devri Diyeti Nasıl Yapılır?

Konu taş devri diyeti olunca haliyle akıllara taş devrinde insanlar nasıl besleniyordu sorusu geliyor. Taş devri diyet listesi ise şu şekilde;

  1. Bol Bol Et Tüketin

Bu diyette bol bol et tüketmek serbest. Ancak önemli olan etin kalitesi, işlenmemiş olması ve pişirme süresi. Taş devri diyeti et yemenin serbest olduğu bir diyet olsa da etin az pişmiş olması oldukça önem arz ediyor.

 

  1. Sakatat Tüketin

Sucuk, kokoreç, ciğer, dalak sever misiniz? O halde çok şanslısınız! Çünkü bu diyette sınırsız şekilde sakatat yiyebilirsiniz. Tek önemli noktası yediğiniz ürünlerin kesinlikle geleneksel usullere göre hazırlanmış olması.

  1. Hayvansal ve Bitkisel Yağlar Tüketin

Taş devri diyeti o dönemde yaşayan insanların yediklerini yeme üzerinden oluşturulduğundan haliyle kanalo yağı, mısır özü yağı gibi yağ çeşitleri kullanmak yok. Bunların yerine tereyağı, zeytinyağı gibi yağlar tercih edilmeli ki günümüz doktorlarının da en sağlıklı bulduğu beslenme çeşidi bu.

  1. Doğal Ortamda Yetişen Hayvansal Gıdalar Yenmeli

Taş devri diyeti listesi o dönemin beslenmesi baz alınarak yapılmıştır. Bu yüzden doğal ortamda büyüyen hayvanların etleri tercih edilmelidir. Günümüz de bu etler herkesin bildiği üzere  organik adı altında satılmaktadır. Yani yumurta yiyecek iseniz bu mutlaka gezen tavuk yumurtası olmalıdır.

  1. Bol Bol Süt ve Süt Ürünleri Tüketin

Taş devri diyeti listesinde süt ve süt ürünleri tüketmek oldukça önemli. Ancak bu ürünler de paketli market ürünleri değil, evde kendi yaptığınız ürünler olmalı. Yani çiğ sütten yapacağınız yoğurt, peynir bu diyet için oldukça ideal olacaktır.

Bu diyete yön veren uzmanlar günde mutlaka 3 yumurta yenilmesinden yanalar. Bunun dışında mutlaka su tüketmelisiniz. Günde en az 3 litre suyun tüketilmesi gereken bu diyet de aynı zaman da un, tuz ve şeker elbette ki yasak. Ya siz ne dersiniz? Sizce taş devrinde yaşayan insanlar gibi beslenerek form da kalabilir miyiz?