Bilim ve Teknoloji Düzenleme Tarihi : 01 Kasım 2020 11:00 Haber Girişi : 31 Ekim 2020 23:31

Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Teknoloji Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi insan hayatına çok sayıda yenilik getirmiştir. Teknolojinin hızlı bir şekilde denli gelişmesinin sağladığı pek çok faydanın yanı sıra kontrolsüz kullanımı bazı zararlar da meydana getirmektedir.

Teknoloji bağımlılığı teknolojinin gereksinim duyulan süreden daha fazla kullanılmasını ifade eden bir kavramdır. Teknolojiye bağımlılık hali, teknolojinin sağladığı sayısız nimetin dışında insan sağlığına zarar veren bir durumu anlatmaktadır.

Bu durumun sonucunda; teknolojinin normalden fazla kullanımı için kişinin sosyal hayatından ödün vermesi, günlük yaşantısının kesintiye uğraması ve kişinin kendi benliğinden farklı bir kişiliğe bürünmesi gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Teknolojinin bağımlılık derecesinde kullanılması, kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığına zarar veren, tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle teknoloji kullanımının bağımlılık haline dönüşmeden kontrollü bir hale getirilmesi gerekmektedir.

Teknoloji Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Teknoloji bağımlılığı Belirtileri kolay bir şekilde anlaşılabilir davranışlarla kendini göstermektedir. Teknoloji ile ilgili olan herhangi bir ekipmanla birkaç dakika vakit geçirme düşüncesi olmasına rağmen birkaç dakika değil de saatler geçirmek, cihazların uzun süre boyunca kullanılması sonucunda fiziksel şikayetlerin oluşması, teknolojiyi kullanmak için zorunlu ihtiyaçların ertelenmesi en çok rastlanılan belirtiler arasında yer almaktadır.

Bilgisayar ya da cep telefonu bağımlılığı olan bir kişinin bu cihazlardan uzak kaldığında kendini boşlukta hissetmesi de önemli belirtilerdendir. Genellikle çocuklarda görülen bir belirti türü de bu cihazların kullanımına ilişkin yalan söyleme eylemidir. Bu duruma örnek olarak bilgisayar başında uzun süre vakit geçiren bir çocuğun bunu gizleyerek daha az vakit geçirdiğini söylemesi gösterilebilir. Yalan söyleme durumuna İnternet bağımlılığı belirtileri arasında da sıklıkla rastlanmaktadır.

Teknoloji ve İnternet Bağımlılığı Çözüm Önerileri Nelerdir?

Teknoloji ve İnternet bağımlılığı çözüm önerileri arasında teknolojik cihazların kullanımının tamamen sonlandırılması gibi bir tedbir unsuru bulunmamaktadır. Bu cihazların kullanımının tamamen sonlandırılması yerine kontrollü kullanımı tavsiye edilebilir.

Çocuklarda görülen bağımlılığın çözümü için basit tedbirler almak mümkündür. Örneğin bilgisayar bağımlılığı olan bir çocuğun kontrollü bilgisayar kullanımı için bilgisayarın çocuğun odasından ziyade ortak kullanım alanlarında bulundurulması önerilebilir. Çocukların gerçek hayattaki sosyal faaliyetlere katılımlarını desteklemek de bu konuda yardımcı olabilecekler arasındadır.

Teknoloji bağımlılığı olan bir çocuğun dışarıda arkadaşlarıyla sosyalleşmesi teşvik edilmelidir. Çocukların, arkadaşlarıyla sanal ortam dışında oyunlar oynamaları sağlanmalıdır. Bu süreçte çocukların internet kullanımları tümüyle kısıtlanmamalıdır.

Çünkü internet kullanımı yaşantımızda vazgeçilmez kolaylıklar sunan imkanlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle radikal yasakların koyulması dışında internet kullanımı, günlük belirli sürelerle kısıtlanabilir. Belirli sitelere giriş için izin verilirken amaç dışı kullanıma yol açan internet sitelerinin ziyaret edilmesi yasaklanabilir.

Zararlı Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Zararlı Teknoloji bağımlılığı Nedir sorusu, teknolojinin bilinçsiz kullanımı sonucunda kişinin fiziksel ve mental anlamda zarar görmesidir. Teknolojiye bağımlılık durumu kişide; agresiflik, nedensiz öfke ve aşırı yorgunluk gibi durumlarla görülebilir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında basit tedbirlerden ziyade uzman bir danışmana başvurmak faydalı olabilir.

Genellikle çocuklarda sıklıkla görülen bağımlılığın yol açtığı olumsuzluklar ileri boyuta ulaşmadan önce tedbir alınmalıdır. Basit tedbirlerle mevcut durumun önüne geçilemediği zaman konu hakkında uzman bir destek almak için vakit kaybetmemek gerekmektedir.

Çocukların gelişim aşamasında bu süreci etkileyen tüm unsurlara karşı acilen tedbir almak önemlidir. Aksi durumda olumsuz durumların tamamı çocukların gelişim süreçlerine ciddi zararlar verebilmektedir.

Teknolojik cihazların aşırı kullanımı sonucunda fiziksel zararlar da kişide acı verici bir boyuta ulaşabilir. Aşırı sürelerle teknolojik cihaz kullanımı sonucunda; gözlerde ağrı ve yanma, gözlerde kuruluk, boyun kaslarında ağrılar ve şişmeler, yorgunluk, halsizlik, vücudun duruşunda bozukluklar ve elde uyuşukluklar görülebilmektedir.

Bu konuda yazılmış olan Teknoloji bağımlılığı Makale konuları incelendiğinde hangi durumlarda uzman desteğinin alınması gerektiği konusu daha net bir şekilde anlaşılabilir.