Yaşam Düzenleme Tarihi : 30 Kasım 2020 14:00 Haber Girişi : 29 Kasım 2020 22:55

Topluluk Önünde Konuşma Yapmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Topluluk önünde konuşma yapmadan önce mutlaka bilmeniz gerekenler! Bir topluma hitap etmeniz an meselesi olabilir. Bir topluluğa hitap etmek planlı bir şekilde gerçekleşebildiği gibi plansız bir şekilde de gerçekleşebilir.

Topluluk Önünde Konuşma

Her ne şekilde olursa olsun bir nedenden dolayı topluma karşı bir hitapta bulunmanız gerekiyorsa mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmakta. Nasıl konuşma yapılır? Gibi soruların cevaplarını sizler için derledik. Topluma karşı konuşma yaparken dikkat edilecekler listesini hayatınıza uygulamaya başladığınız andan itibaren hitap yeteneğinizin doğru orantıda arttığını göreceksiniz.

Bir topluluğa karşı konuşmak her zaman korku ile karşılanmıştır. Bu konuda aslında korkulması gereken hiçbir şey yoktur. Doğru aşamaları izledikten sonra yapacağınız konuşma en etkili konuşma şeklini alacaktır.

Topluluk Önünde Konuşmak Neden Gereklidir?

Topluluk önünde konuşmak neden gereklidir? İster iş hayatınızda isterseniz de okul hayatınızda topluluk önünde konuşma durumları ile karşı karşıya kalma durumunuz an meselesi olabilir.

Toplum önünde yapılacak konuşmalar hem toplum bilincini arttırmakta hem de konuşmayı yapan kişiye karşı olan saygıyı arttırmakta. İş ve okul hayatınızı hızlı adımlar ile çıkmak ve mutlak başarıyı elde etmek istiyorsanız hayatınızın bazı dönemlerinde topluma yönelik konuşmalarda bulunmanız gerekebilir.

Topluma hitap edebilen, hitap yeteneği gelişmiş olan kişiler her zaman en sevilen ve saygı duyulan kişiler arasında yer almıştır. Bu konuda atacağınız adımlar ve yapacağınız konuşmalar kısa sürede başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Peki, konuşma yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  1. Mümkün Olduğunda Hazırlık Yapın

 Topluluk önünde konuşma yapmadan önce bilmeniz gerekenler arasında hazırlık yapmak bulunuyor. Ani bir konuşma ya da planlı bir konuşma olsa bile hazırlık yapmalısınız.

Hazırlık yaparken göstereceğiniz örnekleri ve kaynakları doğru seçmeli, gelecek olan sorulara hazırlanmalı ve verdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan emin olmalısınız. Konuşma öncesinde yapacağınız planlamalar konuşma sırasında daha akıcı bir anlatım diline sahip olmanızı sağlayacaktır.

  1. Gereksiz Ses Kalabalığından Uzak Durun

Bu aslında sadece topluluğa konuşma sırasında değil normal yaşantımızda da sıklıkla denk geldiğimiz bir konu. Gereksiz sesler kişinin hitap gücünü düşürmekte.

Bir konu hakkında düşünürken “ııı” “ee” gibi kelimeleri kesinlikle kullanmamalısınız. Bu kelimeleri hayatınızdan tamamen çıkartın sadece susun. Sessizlik içinde düşünün ve kuracağınız cümleyi söyleyin. Her ne kadar bu sesleri çıkartmak zaman kazanımı açısından önemli gibi dursa da karşıdaki kişileri sıkmaktan başka bir işe yaramamakta.

  1. Sesinizi Kayıt Edin ve Aynanın Karşısına Geçin

Topluluk önünde konuşmadan önce bilinmesi gerekenler arasında mutlaka yapılacak olan prova bulunmakta. Provaları sadece içinizden yapmayın. Bir aynanın karşısına geçin ve kendi gözlerinizin içine bakarak yapın.

Bunun yanı sıra kendi sesinizi konuşma yaparken kaydedin ve konuşma sonrasında dinleyin. Tüm bu işlemler sırasında hem konuşmanız daha akıcı hale gelecek hem de konuşma sırasında yaptığınız hataların farkına varacaksınız. Bu konuda ne kadar pratik yaparsanız konuşma zamanında o kadar rahat hissedersiniz.

  1. Konuşmaları Önce Size Değer Veren Kişilere Yapın

Bir topluma seslenmeden önce yapılması gerekenler arasında mutlaka konuşmayı ve sunumu başka kişilere yapmak gerekmektedir.

Asıl sunum günü gelmeden önce, size değer veren ve sizi dinlemek isteyecek olan kişilerin karşına geçerek sanki tüm seyirci onlarmış gibi onlara sunum yapın. Bu sunum sonrasında olumlu ya da olumsuz geri dönüşleri alın ve not edin.

Size dürüst bir şekilde ne olduğunu söylediklerinden sonra hatalarınızı düzeltebilirsiniz ve olumlu yönde tecrübe kazanabilirsiniz.

  1. Gözlerinizi Dinleyicilerinizden Ayırmayın

Başarısız konuşma modelleri incelendiğine karşımıza sürekli olarak benzer profiller çıkmakta. Konuşma yapacağınız sırada elinizdeki bilgilere sürekli bakmayın.

Bilgilere baktıktan sonra kafanızı elinizdeki not kağıdından kaldırın ve izleyicilerinizin gözlerine bakın. Salon ne kadar büyük olursa olsun konuşma sırasında gözlerinizi salondaki neredeyse herekse yüzeysel olarak gezdirin.

İzleyicilerinizi kendinize odaklamak için kullanabileceğiniz bu yöntem sayesinde hem hitap ettiğiniz kitle artacak hem de gözünüzün üzerlerinde olduğunu anlayan dinleyiciler konuşmanızı daha detaylı şekilde dinleyecektir.

Son Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topluluk önünde konuşma yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında mutlaka gelen sorulara ve eleştirilere açık olmak yer almaktadır.

Konuşma sonrasında soruların gelmesi oldukça muhtemeldir. Bu sorular hem zor hem de kolay olabilirler. Bu konuda konuşma öncesinde hazırlık yapmanız gerekmektedir. Konuşma öncesinde gelebilecek sorulara hazırlanabilir ya da sunumunuz içerisinde daha konuşmacılar bu soruyu sormadan sorulara yanıt verebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra size karşı yapılacak olan eleştirilere açık olmanız gerekmekte. Yapılacak olan eleştiriler hem yapıcı hem de yıkıcı olabilmekte. Bu gibi durumlarda moralinizi her zaman yüksek tutmalı ve eleştirileri iyi şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir.