Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 09 Haziran 2021 10:53

Toshiba Çığır Açtı! Kuantum İletişimi Rekoru Kırdı

Toshiba, geçtiğimiz günlerde 600 km uzaklıktaki cihazlar arasında kuantum iletişimi gerçekleştirerek rekor kırdığını açıkladı.

 

Toshiba, fiber optik ile 600 km uzaklıktaki cihazlar arasında kuantum iletişimini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdiklerini açıkladı. Geleneksel bilgisayarlar işlemlerini bit olarak adlandırılan 0 ve 1 sayı dizisi ile gerçekleştiriyor. Kuantum bilgisayarlarda ise aynı anda hem 0 hem de 1 olabilen kübit (kuantum bit) teknolojisi kullanılıyor.

 

Çinde geliştirilen kuantum bilgisayarı Jiuzhang, normal bir süper bilgisayarın 2,5 milyar yılda tamlayacağı hesaplamayı 200 saniyede gerçekleştirdi. Sıcaklıktaki küçük dalgalanmalar veya çevrede bulunan elektronik parazitlere karşı hassas olan kübitlerin uzun mesafelere iletilmesi oldukça zor. Toshiba yetkilileri, bu sorunu iki optik referans sinyali gönderen yeni bir çift bantlı stabilizasyon tekniği ile çözdüklerini açıkladı.

 

Bilim insanları, kuantum bilgisayarların kararsızlık durumu çözüldüğünde teknolojinin daha hızlı ilerleyebileceğini belirtiyor. Geliştirilen teknoloji sayesinde şehirler arası kuantum iletişiminin sağlanabileceğini belirten yetkililer, veri iletimi için uyduların da aktif olarak kullanılacağını açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.