Ekonomi Haber Girişi : 19 Kasım 2022 20:00

Türkiye ile Afrika Arasında Ticaret Hacmi Arttırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı Afrika'ya yönelik açılımla birlikte kıtayla ticaret hacminin bu yıl 30 milyar dolar seviyesini geçmesi bekleniyor.

DEİK Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve DEİK Türkiye-Senegal İş Konseyi Başkanı Fuat Tosyalı, 20 Kasım Afrika'nın Sanayileşme Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kıtayla ekonomik ilişkilerini değerlendirdi.

 

Afrika ile 1000 yıllık kadim bağları bulunan Türk firmalarının cesareti, hızı, fiyat ve kalitesiyle rakiplerinin önünde olduğunu ifade eden Tosyalı, siyasi ilişkilerin de bu sürece önemli katkı sunduğunu söyledi.

 

Tosyalı, kazan-kazan politikası sayesinde Türkiye'nin kıtada güven veren imaja sahip olduğunu dile getirdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan Afrika'ya yönelik açılım politikası doğrultusunda, Türk firmalarının bu desteği arkasına alarak kıtanın zor koşulları altında siyasi istikrarı tam oturmamış bölgelerde çalışabildiğini ve yüksek risk alabildiklerini vurgulayan Tosyalı, firmaların kısa sürede büyük projeleri tamamladıklarını ifade etti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.