Gündem Haber Girişi : 05 Şubat 2023 10:00

Türkiye'nin İlk Hidrojen Vadisi Hayata Geçiyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin ilk hidrojen vadisi projesini Balıkesir'de hayata geçireceklerini belirtti.

Türkiye'nin hidrojen tesisinin hayata geçirileceği müjdesini veren Varank, Güney Marmara Kalkınma Ajansının koordinatörlüğünü yürüttüğü yaklaşık 37 milyon avroluk projenin Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenmeye hak kazandığını söyledi.

 

Bakan Varank, konuya ilişkin, "16 üyelik konsorsiyumun hazırladığı Güney Marmara Hidrojen Vadisi Projesi'yle, Türkiye'nin ilk hidrojen vadisi projesini hayata geçireceğiz. Bu proje kapsamında AB'den alacağımız 7,5 milyon avroluk hibe, AB projelerinden tek seferde elde ettiğimiz en yüksek tutar. Bu projeyle yenilenebilir enerji kurulu gücünde lider olan Güney Marmara bölgesinde hidrojen ekonomisini farklı bir boyutta yeşertmiş olacağız. Balıkesir'de yıllık minimum 500 ton hidrojen ve Türkiye'nin yurt dışına bağımlı olduğu, metanol ve amonyak gibi hidrojen türevleri üretilmeye başlayacak. Yeşil kalkınmaya hizmet edecek ve sadece Türkiye'ye değil, Avrupa'ya örnek olacak bu proje de Balıkesir'e ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun diyoruz" ifadelerini kullandı. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.