Gündem Haber Girişi : 15 Haziran 2022 14:00

Türksat 5B Uydusu Hizmete Açıldı

Geçtiğimiz yılın sonunda uzaya fırlatılan Türksat 5B uydusu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı program ile hizmete alındı.

Türksat 5B ile uydu internet hizmeti verilen yerlerde internet hızı 15 kat artacak.  Düşük hızda GSM kapsama alanlarına sahip bölgelerde 5G haberleşme hızına erişim imkanı sağlanacak.

 

Türksat 5B, kırsal ve dağlık alanlarda GSM sinyallerinin erişemediği alanlara iletişim desteği verecek. GSM ağlarının çalışmadığı afet anlarında da iletişimin sağlanabilmesi için Türksat 5B devrede olacak.

 

Türksat 5B eğitime de katkı sağlayacak. 2 bine yakın kırsal bölge okuluna verilen uydu internet hizmetinin kapsamı genişleyecek. Daha fazla sayıda okula daha hızlı internet imkanı sunulacak.

 

Türkiye, uzaya ilk uydusu Türksat 1B'yi gönderdiğinde takvimler 10 Ağustos 1994'ü gösteriyordu.  Ardından Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B uyduları da uzaydaki yerini aldı.   

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.