Ekonomi Haber Girişi : 12 Şubat 2021 15:49

Uber’den 6,8 Milyar Dolarlık Zarar

2019 yılında 8,5 milyar dolarlık çok daha büyük bir zarar açıklayan Uber, geçen yılı 6,8 milyar dolar zararla kapattı.

Pandemiden olumsuz etkilenen şirketlerden birisi olan araç çağırma uygulaması Uber, geçen yıl 6.8 milyar dolar kaybetti.

Uber'in dördüncü çeyrek sonuçlarıyla birlikte açıkladığı yıllık kayıp, 2019'da kaybettiği 8,5 milyar dolara göre önemli bir düşüşü temsil ediyor.

Uber, bir önceki yılın dev zararını azaltmak amacıyla geçen yıl maliyetli girişimlerini elden çıkardı, personel azalttı ve “kârlı büyüme”ye odaklandı. CFO Nelson Chai yaptığı açıklamada, "2021'de kârlılık hedeflerimize ulaşma yolunda ilerlemeye devam ediyoruz" dedi.

2019 yılına göre biraz daha iyileşme sürecine giren Uber'in gelirinde yine de pandeminin "Rides" işi üzerindeki etkisi nedeniyle azalma oldu. Rides’ın geliri yüzde 52 oranında azalarak 1,5 milyar dolara geriledi.

Şirketin yemek teslimat işi Eats’in geliri ise dördünü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 224 oranında artarak 1,4 milyar dolar oldu.

Uber son aylarda teslimat portföyünü büyütmeye çalışıyor. Nitekim temmuz ayında, küçük çaplı gıda teslimat rakiplerinden biri olan Postmates’i 2,65 milyar dolara satın aldı. Şirket geçen hafta da alkollü içecek teslimat startup’ı Drizly’yi satın aldı. 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.