Dünyadan Haberler Haber Girişi : 08 Eylül 2022 17:00

Ukrayna'ya Silah Sevkiyatı: ABD ile Rusya Karşı Karşıya

Rusya, Ukrayna'ya sağlanan modern Batı silahlarının Ukrayna'yı zafere götürebileceği yönündeki iddiaları, "boş fanteziler" olarak değerlendirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin Ukrayna konusunda üst üste düzenlenen üçüncü toplantısında, ABD ile Rusya karşı karşıya geldi.

 

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky'nin Batı silahlarının çatışmanın gidişatını değiştireceği ve ülkesine zafer getireceği yönündeki söylemlerine ilişkin, bu iddiaların "boş fanteziler" olduğunu söyledi.

 

Batı silahlarının savaş alanında belirleyici bir rol oynamadığını savunan Nebenzia, Rus ordusunun sadece Ukrayna'nın kullandığı Sovyet döneminden kalma eski silahları değil, modern NATO silahlarını da yok ettiğini kaydetti.

 

ABD'nin BM Büyükelçi Yardımcısı Richard Mills ise Rusya'nın ABD ve Batı'nın Ukrayna'daki savaşı tırmandırdığı ve uzattığı yönündeki iddialarının "yanlış" olduğunu savunarak "Bunlar, dünyanın toplu bedel ödediği gereksiz ve acımasız savaşta, Moskova'nın tek saldırgan olduğu gerçeğinden dikkatleri başka yöne çekmeye yönelik gülünç girişimler" dedi.