Sağlık Haber Girişi : 18 Kasım 2021 18:53

Yapılan Araştırma Maske Kullanımının Önemini Bir Kez Daha Kanıtladı

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmada maske takıldığında Covid-19 bulaşma oranının yüzde 53 azaldığı keşfedildi.

Avustralya, Yeni Zelanda,  İngiltere ve Çin'deki  halk sağlığı uzmanları tarafından yürütülen yeni araştırma, maske takmanın Covid-19  bulaşma oranını önemli ölçüde azaltabileceğini buldu.

 

British Medical Journal adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışma, maske takmanın Covid-19’a yakalanma olasılığını yüzde 53 oranında azalttığını koydu.

 

Çalışmanın yazarları, "Bu sistematik inceleme, el yıkama, maske takma ve fiziksel mesafeyi de içeren çeşitli kişisel koruyucu ve sosyal önlemlerin Covid-19  insidansında azalma ile ilişkili olduğunu gösteriyor" dedi. 

 

Bununla birlikte, araştırmacılar ayrıca sosyal mesafenin Covid-19’un yaygınlığını yüzde 25 oranında azalttığını buldu. 

 

Araştırmacılar, çalışmada aynı zamanda karantina uygulamalarının faydalarına da değindi. Ancak, bunun sürdürülebilir olmadığını ve "daha özel müdahalelere" ihtiyaç olduğunu vurguladılar. Bu noktada maske takma ve aşılamanın devreye girdiğini belirttiler:

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.