Teknoloji Düzenleme Tarihi : 17 Kasım 2020 11:00 Haber Girişi : 16 Kasım 2020 22:35

Youtube Üzerinden Para Kazanma Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji internet üzerinden para kazanmayı daha kolay hale getirdi. Peki, youtube üzerinden para nasıl kazanılır? İşte, detaylar!

Teknolojik gelişmelerle birlikte insanlar para kazanmanın yeni yollarını arıyorlar ve Youtubedan para kazanma da bunlardan birisidir. Sosyal medya fenomenliği, Youtuberlık ya da Influcerlık olarak tabir edilen bu yeni meslekler insanların yeni kazanç kapıları olarak görülüyor.

Bu meslekler sayesinde insanlar sosyal medya hesapları üzerinden yüklü miktarda para kazanabiliyorlar. Youtube üzerinden para kazanma da bu mesleklerden bir tanesi.

Youtube 2005 yılında muhteşem üçlü olarak anılan Jawed Karim, Chad Hurley ve Steve Chen tarafından kuruldu. İlk video San Diego Hayvanat Bahçesi adıyla yüklenmiştir. İnsanların videolar üzerinden birbiriyle iletişim kurması amacıyla kurulan Youtube 2016 yılından itibaren herkesin dikkatini çekmeye başlamıştır.

Youtube’un bu hızlı yükselişi markaların da dikkatini çekti ve markalar Youtube üzerinden reklamlarını yayınlamaya başladılar. İnsanlar da platformdaki bu pastadan paylarını alabilmek için site üzerinde videolar paylaşmaya başladı. İşte bu sayede Youtubedan para kazanma bir sektör haline dönüştü ve insanlar ciddi miktarlar kazanmaya başladılar.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube üzerinden para kazanmanın ilk adımı Youtube İş Ortağı Programına başvurmak ve başvurunun kabul edilmesi gerekir. Başvurunun kabul edilmesi için başvuran kişinin bir kanalı ve kanal üzerinde içeriklerin olması gereklidir. Kanal üzerinde bulunması gereken içeriklerin Youtube Kurallarına uygun olması ve videodaki müziklerin telifsiz olması gerekmektedir. Youtube para kazanma şartları arasında söz konusu kanalın bir defa 1000 aboneyi geçmiş olmalıdır. Ayrıca kanalın son bir yıl içerisinde 4000 saat izlenmiş olması ve 10000 kanal görüntülenmesi gerekiyor.

 

Youtubedan para kazanma şartlarından bir tanesi de kanalınızda yer alan içeriklerin Youtube Yayın Politikasını ihlal etmemelidir. Ayrıca Youtube yönetimi telif konusunda da oldukça katı kurallar uygulamaktadır. İçeriklerinizde kullandığınız seslerin ve görüntülerin bir başka kurum ya da kişiye ait olmaması gerekir.

Youtube’un telif ihlalinde nasıl bir davranışta bulunacağı telif sahibinin talebine göre belirlenmektedir. Eğer telif sahibi içeriğin kaldırılmasını talep ederse Youtube içeriğinizi platform üzerinden kaldırır. Eğer telif sahibi içeriğin yayından kaldırılmasını değil de içeriğin gelirinin tarafına ödenmesini isterse içeriğiniz yayından kaldırılmaz. Ancak içeriğinizin bütün geliri telif sahibine ödenir.

Eğer Youtube’da yeni bir kanal sahibi iseniz Youtube’un yeni başlayan Youtuberlar için sunduğu müzik kütüphanesini kullanabilir ve telif sıkıntısı yaşamazsınız. Bu kütüphane üzerinden kullandığınız müzikler telifsiz olduğu için herhangi bir yaptırım ile karşı karşıya kalmamış olursunuz. Paylaştığınız bir içerikte telifli müziklerin olduğu kısımlar varsa bu kısımları videoyu paylaştıktan sonra da video içerisinden kaldırabilirsiniz. Peki Youtube para kazanma nasıl açılır ve neler yapmak gerekiyor? İşte tüm detaylar;

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Youtube kanalı açmak oldukça basit bir işlemdir. Aslında herkesin bir Youtube kanalı vardır ancak bunu fark etmeyebiliriz. Eğer Youtube’da bir kanala abone iseniz zaten sizin de bir kanalınız vardır. Eğer Youtube kanalınız yok ise aşağıdaki adımları uygulayarak kendinize ait bir Youtube kanalı açabilirsiniz.

 • Öncelikle Youtube kanalınız için bir Gmail hesabı oluşturun.
 • Ardından Youtube’da oturum açın.
 • Video yükleme, beğeni ya da yorum seçeneklerinden bir tanesini seçerek devam edin.
 • Karşınıza kanal oluşturma aşamaları gelecektir. Burada yer aşamaları tamamlayarak kanalınızı oluşturun.

Yukarıdaki işlemlerini tamamladıktan sonra kanalınızın Youtube para kazanma şartları listesinde yer alan şartları karşıladığından emin olduğunuzda Youtube İş Ortağı Programının şartlarını kabul etmeniz gerekiyor.

 • Ardından Youtube hesabınızda oturum açın ve sol tarafta yer alan Kanal ve Durum menüsüne ilerleyin. Bu menüde yer alan Para Kazanma seçeneğine aktifleştirin.
 • Kanalınızdan elde ettiğiniz gelirin tarafınıza aktarılması için AdSense hesabınızda oturum açın.
 • Üreteceğiniz içeriklerde yer alacak reklamların türlerini belirleyip tercihinizi kaydedin.
 • Daha sonra kanalınızın Youtube İş Ortağı Programının ve Youtube Hizmet Şartları ve Topluluk Kurallarına uygunluğu için yapılacak değerlendirme sonucunu beklemeniz gerekiyor.
 • Yapılacak değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa Youtube para kazanma sistemi kanalınız için aktif olacaktır. Bu aşamadan sonra Youtubedan para kazanma için tek yapmanız gereken içerik üretmek ve bu içeriklerin kullanıcılar tarafından izlenmesidir.

Youtube’dan Para Kazanma Teknikleri

Youtubedan para kazanma tamamıyla kullanıcıların yani izleyicilerin içeriklerinize olan ilgisine ve izlenmesine bağlı. Ancak sizlerde bazı teknikleri uygulayarak Youtube üzerinden para kazanma sürecinizi hızlandırabilirsiniz. İşte o teknikler;

 • Youtube İş Ortağı Programının üyesi olun.
 • Kendi ürünlerinizi tanıtın ve satışını yapın.
 • Sponsorların ilgisini çekin ve sponsorlu içerikler yayınlayın.
 • Canlı yayınlar düzenleyerek para kazanın.
 • Kanalınızın Katıl butonunu aktif edin ve buraya özel içerik yapın.
 • Ürettiğiniz içeriklerin lisanslamasını yapın.
 • Kanalınıza ait bağış hesabı oluşturun.
 • Kanalınıza özgü formatlar oluşturun.

Eğer bir Youtuber olmak istiyorsanız ve Youtubedan para kazanma hayalleri kuruyorsanız yukarıdaki teknikleri kullanmayı ihmal etmeyin. Youtube üzerinden para kazanmak istiyorsanız yukarıdaki detaylara dikkat edin ve tekniklerin tamamına hakim olun. Unutmayın ki Youtube’da her şey abone sayısı, içeriklerinizin izlenme sayısı ve beğeni sayılarının yüksek olmasından geçiyor.