Sağlık Haber Girişi : 06 Temmuz 2022 14:00

Yulafın Vücuda Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir karbonhidrat lif kaynağı olan yulaf hakkında bilgiler arayan insanlar, yulafın vücuda faydaları nelerdir, yoğurtlu yulaf ezmesi faydaları ve yulafın cilde ne faydası var gibi aramalar yapmaya başladı.

İnsanları sağlıklı tutmak için önde gelen besinlerin arasında yer alan yulaf, içerisinde barındırdığı demir, fosfat, çinko ve daha birçok vitamin bulunduruyor. Yulafın faydaları hakkında geniş detaylı aramalar yapan insanlar, internette yulafın vücuda faydaları nelerdir, yoğurtlu yulaf ezmesi faydaları ve yulafın cilde ne faydası var gibi aramalar yapıyor. Diyet listesinde bir numaralı sırada yer alan yulafın bilinmeyen ve ayrıca insanların az bildikleri özelliklerini sizler için derledik. İşte konu hakkında detaylı bilgiler…

 

Yulafın Vücuda Faydaları Nelerdir?

Yulafın vücuda faydaları nelerdir konusunda verebileceğimiz bilgiler saymakla bitmiyor ancak, önde gelen özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Besin değeri yüksek olan yulafın en büyük özelliği içerisinde yoğun bir şekilde bulundurduğu lif ve karbonhidrattır. Bu özelliğinden dolayı sporcuların ve diyet yapan insanların bir numaralı besin kaynağı arasında yer alıyor.

 

Yulafın vücuda faydaları arasında bir diğer yararı ise, insan vücudunda nitrik asit üretimini arttırarak kan basıncını azaltması. Aynı zamanda kötü kolesterolü de düşürmede yardımcı oluyor. Birçok insanın baş belası olan kan şekeri konusunda da faydası bulunan yulaf, aynı zamanda kan şekeri seviyesini de düşürmede yardımcı oluyor.

 

Yulafın Vücuda Diğer Faydaları ise Şu Şekilde:

 • Tokluk hissini artırır.
 • Kilo vermede yardımcı olur.
 • Sakinleştiricidir ve bu özelliğinden dolayı depresyona iyi gelir.
 • Suyu emmede yardımcı olan özelliğinden ötürü kabızlığı giderir.
 • İçerisinde bulundurduğu yoğun A vitamini sayesinde görmede yardımcı olur.
 • Karbonhidrat zengini olduğu için enerji üretiminde yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı sporcuların bir numaralı yiyeceği durumundadır.
 •  

Yoğurtlu Yulaf Ezmesi Faydaları

Geçmiş dönemlerden bu yana hem tedavide hem de beslenmede sıkça kullanılan yulafın en bilindik karışımları arasında yoğurtlu yulaf ezmesi geliyor. Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen insanlar, yoğurtlu yulaf ezmesi faydaları konusunda bilgi arayışına giriyor. Peki, yoğurtlu yulaf ezmesi faydaları nelerdir? Günün her öğününde tüketilebilen yoğurtlu yulaf ezmesi, özellikle akşamları tüketildiğinde verimli bir uyku geçirmenizi sağlıyor. Aynı zamanda yoğurtlu yulaf ezmesi faydaları arasında kaslar için gerekli olan protein desteğini sağlayarak kasların iyi bir şekilde gelişmesini sağlıyor.

 

Yoğurtlu yulaf ezmesi aynı zamanda kanser tipi hastalıklara da yakalanma riskini oldukça aşağı çekiyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar dahilinde kadınların yoğurtlu yulaf ezmesini tüketmesi ile birlikte meme kanserine yakalanma riskinin yüzde 50 ila yüzde 55 arasında azalttığı tespit edildi.

 

Yulafın Cilde Ne Faydası Var?

Yulafın cilde ne faydası var? Yukardaki yazılarda da bahsettiğimiz gibi, yulaf pek çok yönden muhteşem bir besin kaynağı. İnsanların beslenme haricinde cilde de büyük faydaları olan yulafın bu alandaki artıları saymakla bitmiyor.

 

İşte Yulafın Cilde Faydaları:

 • Kuru ciltlerde oluşan tahrişe iyi gelir. Banyo suyuna atılan bir avuç yulaf kuru cilde iyi geldiği tespit edildi.
 • Yulafın pişirilerek yüze maske yapılması sivilceleri yüksek oranda yok ettiği biliniyor.
 • Ayda birkaç kez saç derisine uygulanan yulaf tarifi, kuru saç derisini nemlendiriyor.
 • Ayrıca, yulafın kepek problemine de iyi geldiği söyleniyor.
Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.