Dünyadan Haberler Haber Girişi : 29 Temmuz 2022 14:00

Zelenski'den Tahıl Koridoru Mesajı

İlk tahıl gemisinin yüklenmesini gözlemlemek için limana giden Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Ukrayna tahıl sevkiyatına hazır, başlamak için Türkiye ve BM'den işaret bekliyor" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, tahıl sevkiyatının yapılacağı 3 limandan biri olan ve ilk geminin ayrılması beklenen Çornomorsk limanını ziyaret etti.

 

Zelenskiy, Ukrayna'nın sevkiyat için hazır olduğunu aktardı. Türkiye ve Birleşmiş milletler ile temas halinde olduklarını söyledi. Zelenskiy, "Sevkiyata başlamak için onlardan işaret bekliyoruz. "dedi. 

 

Zelenskiy, Ukrayna tahılının ihracı önündeki engelin kaldırılmasının, gıda ürünlerine ihtiyaç duyan ülkelerdeki gıda kıtlığının yanı sıra açlığı ve bu konuyla ilgili siyasi anlaşmazlığı önleyeceğini aktararak, “Ukrayna’nın dünya gıda güvenliğinin garantörü olmaya devam etmesi bizim için önemli” diye konuştu.

 

Öte yandan 22 Temmuz’da İstanbul’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında Ukrayna tahılının dünya pazarına sevkiyatı için tahıl koridoru kurulmasını içeren "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" imzalanmıştı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.